Niche nedir?

Niche, kelime anlamı olarak “heykel“ veya benzeri “duvarda açılan oyuk, hücre, mevki, uygun yer” anlamına gelir. “Niş” olarak okunur. Eylem olarak ise “hücreye yerleştirmek, uygun yere koymak” anlamlarını da karşılar. Fakat “niche” kelimesinin hayatımıza asıl girişi, reklamcılık dünyasında ve SEO alanında da bu terime sıkça rastlamamızla başlar. Niche; aranan, eksikliği kapatan, tam da olması gereken yere oturan anlamlarıyla internet dünyasında kullanılır. Tam anlamıyla nokta atışı yapan, belirli ve özel bir alanı ifade eden anahtar kelimelere “niche” denilebilir.


Örnek vererek ifade etmek gerekirse, “galvaniz” bir anahtar kelimedir. Fakat “santrifuj galvaniz kaplama” ise bir niche anahtar kelimedir. Bir anahtar kelimenin niche olup olmadığını anlamak için en belirleyici unsur, kelimenin kuyruk kısmında belli bir alanı özelleştirilecek ifadeler içeren anahtar kelimelerin olmasıdır. Niche kelimelerin webmaster camiasında bu kadar tutulması, üzerine araştırmaların yapılması ise Adsense başta olmak üzere içerik bazlı reklam yayınlayan firmaların tıklama başına ciddi gelirle kazanma imkânını sağlıyor oluşudur.

Niche Kelime Avantajları Nelerdir?

Niche kelimeler; büyük rekabetin yaşadığı, devlerin üst sıralara ve arayışta olan kullanıcılara ulaşmak için çarpıştığı anahtar kelimeler arenasında bir miktar daha uzun ve özelleşmiş anahtar kelime ile başarıya “en az çarpışma ve güç” harcayarak ulaşma stratejisidir. Yine yukarıda örneğini verdiğimiz “galvaniz” kelimesi için konuşalım. SEO alanında kesenin ağzını açan, binlerce liralık yatırım yapan dev galvaniz firmalarıyla rekabete girerek “galvaniz” kelimesinde üst sıralara çıkmaktansa; biraz daha uzun ve kullanıcıların arama gerçekleştirebileceği olan “galvaniz satın al” kelimesi üzerine SEO çalışması yapabilirsiniz. Bu sayede daha az çaba ve nakit harcayarak hayalinizi süsleyen başarıyı elde edebilmeniz pekâlâ mümkündür. Niche kelime tam da bu stratejiyi karşılayan terimdir.Örneklerle devam edelim. On binlerce ayakkabı satış sitesi, “ayakkabı” kelimesinde veya “ayakkabı satış” kelimesinde üst sıralara çıkmaya çalışırken; çok büyük harcamalar yapmalarına rağmen en önemli hat olan ilk 3 sayfanın gerisine düşebilirler. Tek bir kelime belirlemek suretiyle bu kelimede yükselmeye çalışmak hem riskli, hem de masraflıdır. Tüm bunlara ek olarak arama motorunda “ayakkabı” kelimesini yazan kullanıcı ile, “ucuz spor ayakkabısı satın al” kelime öbeğini aratan kullanıcı arasında satın alma eğilimi bazında ciddi farklar vardır. Arama hacimlerine baktığınız zaman kesinlikle “ayakkabı” kelimesi daha çok aratılıyor olabilir; ancak niche bir kelime belirlediğinizde daha az kullanıcıyı karşılar, daha çok satış yaparsınız. Bunu sağlayan niche kelime aratan kullanıcının belirli bir hedef ve amaç doğrultusunda sitenizi ziyaret ediyor oluşudur.


Niche Kelime Nasıl Bulunur?

Cevap basit: hayal gücünüzü kullanın. İnternette bir içeriğe ulaşmayı hedeflerken ne gibi kelimelerle arama gerçekleştiriyorsunuz? Veya Türk internet kullanıcı profili ne gibi terimleri kullanmayı seviyor? Çok ufak bir araştırma neticesinde bu soruların cevaplarını kendinizce sorgulayabilir, çeşitli niche kelimeler üretmeye başlayabilirsiniz. Hizmet verdiğiniz sektör “köpek eğitimi” olsun. Şayet İstanbul sınırları içerisinde hizmet veriyorsanız “İstanbul köpek eğitimi” kelimesinde çalışma yapabilir; ek olarak da “köpek eğitimi nasıl yapılır”, “köpek eğitimi veren yerler”, “köpek eğitim merkezleri” şeklinde anahtar kelimelerden de ciddi miktarlarda hedef odaklı kullanıcıyı ağırlayabilirsiniz.


Yine niche anahtar kelime türetirken kelimelerin yerlerin değiştirmek de ayrı bir taktiktir. Misal, “çeviri şarkı sözleri” kelimesine alternatif olarak “şarkı sözleri çevirileri”, “yabancı çeviri şarkı sözleri” gibi kelimeler tercih edilebilir.