Elmastan Daha Sert Bir Karbon Türü Geliştirildi!
Bilim insanları elmastan daha sert ve onun tabii biçiminden daha parlak bir karbon türü geliştirdi. Q-Karbon isimi verilen yeni metaryal ayrı olarak daha yumuşak bir parıltıya da sahip.

Elmaslar, lüksün ve zenginliğin sembollerinden biri olmasına rağmen nasıl şekillendikleri ilim insanlarınca hala tam manasıyla aydınlatılabilmiş değil. Bugün çıkarılan elmasların, bundan 1 ila 3 milyar yıl önce ve yüzeyin takriben 100 kilometre altında 1.200 derece sıcaklık ve 5 milyon kilopascallık bir basınca maruz kalarak oluştukları ve şekillendikleri düşünülüyor.

Bilim insanları uzun müddettir laboratuvar ortamında sentetik elmas yapmanın yollarını tecrübe ediyor. Genel olarak öngörülen basınç ve sıcaklık şartları tecrübe ediyor. Ancak ortaya çıkan sonuçlar gerçek elmaslar kadar sağlam olmuyor zira grafit, başka metallerle karışıyor. Bir başka metod da kimyevi tepkiler neticesi elmas oluşturabilmek.

Yeni geliştirilen yolsa, oda sıcaklığı ve normal basınçta ucuz elmaslar üretmenin olası olabileceğini gösteriyor. QKarbon'un patenti Kuzey Carolina Üniversite tarafından alınmış. Bizler de gelişmeleri bekleyeceğiz. Bu metot sayesinde belki de dünyanın en büyük elmasını bulmak artık o kadar da heyecancı verici olmayabilir.