Webmaster Kelime Anlamı Nedir? Neler Yapar? Ne Tür Faaliyetler Gerçekleştirir?
Türkçe karşılığı “uzman” olan webmaster tabiri internet sitelerinin yayın süreleri boyunca sorunsuz çalışabilmesi için alternatif çözümler üreten projeyi geliştiren internet platformu ile devamlı olarak ilgilenen kişileri kapsar. Web sitesi geliştiricisi de denilebilir. Herhangi bir şirkete bağlı ya da bağımsız olarak çalışan webmaster’lar yeni nesil web teknolojilerine hakimdirler. Sitede tasarım yapmaktan çok daha profesyonel faaliyetleri bulunan masterlar programlama dillerinden en az birini bilmek durumundadır. Php ya da Asp veritabanı dillerinden Mysql ya da Mssql iki türden de birini bilmelidirler. İnternet projelerinin daha çok kodlama kısmı ile ilgilenen bireyler tasarımı Css diline dökmenin ardından işlev kazandırmak için Php ya da Asp diliyle giydirirler. Küçük çaplı projelerde webmaster genelde web sitenin sahibi olabilirken büyük projelerde koordinatör olarak görev yaparlar. Web tasarımcı ile her ne kadar karıştırılsa da kesin suretle birbirlerinden ayrılırlar. Web tasarımcının tasarladığı sunumu kodlama ile işlevsel hale getiren bireylerin webmaster ünvanını fazlasını hak ettiği söylenebilir. https://wminyo.com/ binlerce webmaster’ın bir araya geldiği yeni nesil platformlardan.

Webmaster’lar Neler Yapar?
İnternet platformunu baştan sona geliştiren kişidir. Web teknolojileri ile ilgilenen ve kendini her daim geliştirme çabasında bulunan webmaster’lar özellikle web uygulamaları üretimi bölümünde devreye girerler. Genel olarak kullandıkları programlama dilleri : ASP, .Net, Ajax, CSS, Php, Javascript, ColdFusion, Python gibi dillerdir. Webmaster’ları birbirlerinden kırmızı çizgileri ile ayıran faktör hakim olması gereken dilleri ne denli detaylı bildiğidir. Her web programlamacısı her projede bahsedilen özellikleri yapabilecek kapasitede değildir. Programlama dillerini kullanarak alternatif ve hızlı çözümler üreten webmaster’lar her zaman tercih edilir. Proje geliştirme ve üretme aşamasında webmaster araçlarından yardım alarak projeyi daha işlevsel daha kullanışlı bir hale getirirler.

Şimdi Gelelim Bir Webmaster’ın Neler Yapabileceğine ?
➔ İnternet platformları için kilit kelime olan SEO uygulamalarına hakimdir.
➔ CMS yani hazır sistemler konusunda bilgi sahibidir iyi derecede kullanabilir.
➔ Web, grafik, programlama gibi kavramları bilir ve hangi programlarda yapılacağı hakkında bilgi sahibidir.
➔ PHP, ASP veya C# kavramlarını tanır.
➔ Sosyal Medya uygulamalarını çok iyi kullanır.
➔ Yeni SEO uygulama ve güncellemelerini(Hummingbird, Google Panda 3.0) iyi bilir
➔ Hosting, server, reseller, vps, vds tabirlerinin ne olduğu hakkında fikir sahibidir.

Kısacası bilişim alanında danışmanlık yapabilecek bilgi ve birikime sahip kişidir. Son yıllarda ülkemizde bu özelliklerin yarısına dahi sahip olmadığı halde kendisine Webmaster diyen bireyler vardır. Bu alanda kendini geliştirmek isteyen bir bireyin her şeyden evvel kendine geçerliliği bulunan bir programlama dili, veritabanı dili bulması ve doğrudan o dile odaklanması yeterli olacaktır. Şu unutulmamalıdır ki “Her bilgiden biraz bilmektense bir bilgiyi çok iyi bilmek daha iyidir.” İnternet üzerinde binlerce webmaster’ın bulunduğu webmaster forumu platformları bilgi ve tecrübenin bir araya geldiği faydalı ortamlardır.